DWAJ MISTRZOWIE


O PATRONIE HONOROWYM RAFALE SONIKU

RAFAŁ SONIK jest pierwszym polskim kierowcą, który stanął na najwyższym stopniu podium legendarnego Rajdu Dakar (1. miejsce w 2015 roku). Wcześniej dwukrotnie zajmował miejsce trzecie (2009, 2013), cieszył się również z drugiego miejsca w południowoamerykańskich zawodach (2014). W 2015 roku wywalczył swój czwarty Puchar Świata FIM (2010, 2013, 2014, 2015), a listę jego osiągnięć uzupełnia sześć tytułów mistrza Polski w enduro i motocrossie quadów.

Jest założycielem, fundatorem i byłym prezesem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców ATV Polska. Wraz z Piotrem Beaupre, we współpracy z Polskim Związkiem Motorowym powołał do życia Poland National Team – reprezentację Polski w rajdach terenowych, w której od początku działalności (grudzień 2012), pełni funkcję kapitana.

Sportowym celem, dla którego Rafał Sonik nie ustaje w walce z trudnym terenem i rywalami jest powtórzenie sukcesu w Rajdzie Dakar oraz zdobywanie kolejnych Pucharów Świata. Krakowianin chce mieć w swoim dorobku więcej tytułów mistrzowskich niż jego sportowy wzór – Sebastian Loeb.
Życie Rafała Sonika to jednak nie tylko rajdy. Krakowianin jest przedsiębiorcą, rozwijającym swoją działalność na południu Polski już od lat licealnych. Ogromną część jego czasu i energii pochłania również działalność społeczna. Od 20 lat wspiera Stowarzyszenie Siemacha, którego wychowankowie towarzyszyli mu w Ameryce Południowej podczas ostatniego Rajdu Dakar.

Co więcej współtworzył i jest prezesem Stowarzyszenia Czysta Polska, które co roku organizuje w Zakopanem wielką akcję „Czyste Tatry”. Od lat pomaga i aktywizuje grupę zakopiańskich seniorów zebranych w nieformalnej grupie „Przyjaciół Kasprowego Wierchu”.

TADEUSZ „TADDY” BŁAŻUSIAK

Tadeusz urodził się dnia 26.04.1983 w Nowym Targu. Obecnie mieszka i trenuje w Andorze. Uprawianie sportu jest jego profesją i wielką pasją. Pierwszy kontakt z motocyklem miał już w wieku pięciu lat. Od 2001 roku Tadeusz został objęty specjalistycznym programem szkolenia z uwzględnieniem najnowszych metod naukowych w światowym sporcie (program pod kierownictwem profesora Jerzego A. Żołądzia).

Taddy jest Mistrzem Europy w Trialu, osiem razy zdobywał również Międzynarodowe Mistrzostwo Polski i jest dwukrotnym Międzynarodowym Halowym Mistrzem Niemiec w tej właśnie dyscyplinie.

Kiedy Błażusiak zdobył już niemal wszystko, co było do zdobycia w Trialu, zmienił swój lekki motocykl, na 20 kg cięższy seryjny KTM i zaczął brać udział w zawodach Enduro. Umiejętności, wiedza i doświadczenie, które Taddy zdobywał przez lata, umocniły go na tyle, że postanowił wziąć udział w najtrudniejszych na świecie zawodach off-road motocross – Red Bull Hare Scramble znane pod nazwą Erzbergrodeo. Tadek pożyczył motocykl i wystartował obok Chrisa Pfeiffera i Cyrila Despresa. Fakt, że Tadek do dziś wygrał tę imprezę pięć razy, świadczy o tym, że nie ma sobie równych w ekstremalnych rajdach motocyklowych.

Taddy ma na koncie wygrane we wszystkich największych zawodach Enduro Extreme na globie. Aż pięciokrotnie triumfował w słynnym austriackim Erzbergrodeo, wywalczył też złote medale Igrzysk Sportów Ekstremalnych X-Games w 2011, 2013 i 2014 roku. Sześć razy wygrywał Mistrzostwa Świata w SuperEnduro, a pięć razy z rzędu został mistrzem Ameryki. W 2013 roku Tadek został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.